Da li ste šetali skoro Niškom Banjom? Čim krenete glavnim šetalištem, odmah levo, pored stacionara Zelengora možete videti red kontejnera. I ne samo to. Videćete još i da je kontejner koji je namenjen za odlaganje medicinskog otpada uredno zaključan i prazan, a da su ostali kontejneri, inače namenjeni komunalnom otpadu prepuni medicinskog. Isti ovaj otpad možete videti i razbacan oko kontejnera, bez obzira na to što se tik uz njih, u istom tom parku igraju deca.
Opšti principi skladištenja medicinskog otpada nalažu da se po obavljenom razdvajanju kategorija infektivnog medicinskog otpada, isti mora čuvati u za to određenim prostorima unutar zdravstvene ustanove, odnosno u skladištima koja zadovoljavaju strogo propisane kriterijume.
Lokacija skladištenja otpada mora biti posebno određena u za to ograđenim i namenjenim prostorima uz postojanje posebnih mera predostrožnosti zbog prisustva krvi i telesnih tečnosti. U svakom slučaju, mesto za skladištenje infektivnog medicinskog otpada ne bi smelo biti dostupno neovlašćenim licima, životinjama, pticama i drugim vektorima raznošenja infektivnih agenasa.
Bez obzira na ovo, mi u Niškoj Banji imamo slučaj da je medicinski otpad razbacan po parku, dostupan neovlašćenim licima i deci, koja nesvesna opasnosti kojoj se izlažu, iz radoznalosti, mogu posegnuti za istim i time ugroziti svoje zdravlje.
Pored toga što apelujemo na medicinsko osoblje koje je odgovorno za ovakvo stanje, da se ponaša u skladu sa zakonom i propisima i pod hitno preduzme mere za bezbedno skladištenje otpada, mi iz LDP-a pitamo da li ovo vidi neko iz opštinske vlasti, sanitarna i komunalna inspekcija? Ovi kontejneri se nalaze u blizini zgrade opštinske uprave i nemoguće da niko ovo nije zapazio. Ili ih nije briga... Biće kriv neko treći... Ne bi bilo prvi put, navikli smo da slušamo žalopojke predsednika Vidanovića! Mi pitamo: da li je moguće delovati preventivno i sprečiti da dođe do štete ili ćemo uvek nakladno tržiti krivca kada je šteta već učinjena?
Apelujemo na sve nadležne i odgovorne da se ovaj problem reši u narednih 15 dana ili će Liberalno demokratska partija podneti prijavu Sanitarnoj inspekciji Ministrstva zdravlja republike Srbije.